• Bieg do pomnika

     • Klasa 2k w ramach akcji #SzkołaPamięta podczas zajęć z wychowania fizycznego odbyła Bieg do pomnika.

       

      Młodzież odwiedziła i zapaliła znicz pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Placu Wolności w Tychach. 

     • Poświęcenie nie zna granic

     •  

      27 października klasy 3t i 3ż uczestniczyły w wykładach dr Kamila Kartasińskiego dotyczących powstania styczniowego.

      Podczas wykładu poznaliśmy  przyczyny wybuchu zrywu, jego przebieg, bohaterów oraz jego konsekwencje dla polskiego społeczeństwa. Usłyszeliśmy też o tym, co w latach powstania styczniowego robili mieszkańcy Górnego Śląska, czy podejmowali walkę w oddziałach powstańczych oraz w jaki sposób kultywowano pamięć o tych wydarzeniach w przedwojennym województwie śląskim.

      Impreza zorganizowana została w Muzeum Śląskim w ramach obchodów w 160. rocznicy wybuchu powstania.

     • Jesteśmy najlepsze!

     • 25 października 2023 r. do Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi zjechali się finaliści III Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia roślinna”.

      Dwanaście drużyn z całej Polski – Częstochowa, Nowy Sącz, Ornontowice, Lublin, Pułtusk, Wrocław, Łódź, Żywiec, Kielce, Okszów, Martin (Słowacja) i Tychy stanęło w kulinarne szranki. Młodzież pracowała w czterech pracowniach gastronomicznych. Ich praca była oceniana przez profesjonalne grono Jury: Krzysztof Zamczyk (przewodniczący), Łukasz Wawrzyniak, Emil Witczak, Jakub Wolski, Monika Gwiazda, Maciej Musiał, Ireneusz Król, Andrzej Gołąbek, Robert Izdebski, Bartosz Goliński, Dariusz Jatczak, Sylwia Sztandera, Krzysztof Tęcza, Marcin Pawlikowski, Marek Skotnicki, Kamil Piotrowski, Norbert Szefer. Zadaniem uczestników było przygotowanie dania zasadniczego z wykorzystaniem produktów z gryki oraz deseru z uwzględnieniem miodu gryczanego. Talerze miały też uwzględniać wegetariański charakter tematyki konkursowej.

      Tychy reprezentowała drużyna w składzie Julia Gilner i Natalia Kostka. Dziewczęta przystąpiły do konkursu ze spokojem i koncentracją. Zadbały o właściwy mise en place. Pracowały zespołowo na każdym etapie zadania konkursowego. Nie dały się jurorom, którzy zadawali trudne pytania dotyczące przygotowania potraw. Po dwóch godzinach ciężkiej pracy spod noża naszych reprezentantek wyszło danie zasadnicze. Prezentacja przed jury degustacyjnym i dalej ostatnia prosta czyli dopracowanie deseru.

      Po wnikliwej ocenie wszystkich konkursowych potraw jury ustaliło werdykt. Na uroczystej gali ogłoszono wyniki zmagań kulinarnych oraz podsumowano konkurs. Z ogromną radością możemy ogłosić, że I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Kuchnia roślinna zajęły Julia Gilner i Natalia Kostka!! Dziewczyny są niesamowite!! Brawo za ich trud, nieustające zaangażowanie i radość z przygotowania potraw!!! Gratulujemy!!!

      Życzymy kolejnych osiągnięć w kulinarnej karierze!!!

     • Pomóż ptakom przetrwać zimę

     • Koło ekologów z klasy 2g zorganizowało, 25 października kiermasz słodkich wypieków. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup karmnika, słonecznika, ziaren oraz orzechów, które pomogą ptakom przetrwać zimę.

     • Olimpiada Umiejętności Hotelarskich

     • „Hotele są tak dobre jak ludzie, którzy w nich pracują”​ to motto Olimpiady Umiejętności Hotelarskich, której etap szkolny odbył się 25 października w naszej szkole.

     • Szkoła Pamięta!

     • W ramach akcji Szkoła pamięta - reprezentacja klasy 2g zapaliła znicz pod pomnikiem Powstańca Śląskiego przy Placu Wolności w Tychach.

     • Szkoła Pamięta!

     •  

      ​​​​​​​

      W ramach akcji #SzkołaPamięta! 1ż składa hołd pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Tychach.

     • 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

     • Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.  Autorem światowej kampanii jest Womens World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

     • Jak bezpiecznie korzystać z Social Mediów?

     • W ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa uczestniczyliśmy w lekcji zorganizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości.

      Podczas wykładu omówione zostały takie zagadnienia jak: 

      • podszywanie się pod znane osoby/celebrytów w Social Mediach 
      • dezinformacja przy użyciu  influencerów 
      • metody zabezpieczania kont w Social Mediach 
      • oszustwa za pomocą Blika i smsów 
     • Bezpieczni od startu

     • 18 października br. w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Katowicach odbył się etap regionalny XXI edycji konkursu BHP ”Bezpiecznie od startu

      Po 4 godzinach zmagań części pisemnej oraz ustnej wyłoniono 2 zwycięzców z największą ilością punktów, którzy wezmą udział w ogólnopolskim etapie konkursu w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Wójcik z klasy 2g. Gratulujemy Magdzie dobrego dobrego wyniku na poziomie regionalnym i życzymy sukcesu na miarę krajową w kolejnej edycji konkursu.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W piątek 13 października nasza szkoła uroczyście obchodziła Święto Edukacji Narodowej.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego, pani dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom, uczniom i rodzicom za współpracę. Wręczyła także dyplomy osobom nagrodzonym nagrodą dyrektora. Przewodnicząca samorządu szkolnego złożyła życzenia dla całego grona pedagogicznego. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Technikum i Branżowej Szkoły.

      Wszystkiego najlepszego dla wszystkich!

     • Stypendystka Prezesa Rady Ministrów

     • 11 października uczennica klasy 4tż, Emilia Kobielska, odebrała z rąk Śląskiej Kurator Oświaty pani Urszuli Bauer, dyplom stypendystki Prezesa Rady Ministrów.

      Uroczystość odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach. Naszą szkołę reprezentowała wzraz z Emilią wicedyrektor pani Elżbieta Jabłońska-Skurzok. 

      Emilii gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów.

     • Karpiowe święto

     •  

      "Czas na rybę! JUNIOR" to konkurs dla uczniów szkół gastronomicznych, który odbywa się cyklicznie na zamku w Niemodlinie. W tym roku finał zmagań kulinarnych odbył się w piątek 6 października 2023 r.

      Spośród kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń, organizatorzy wybrali 6 szkół (Wrocław, Żywiec, Lublin, Opole, Brzeg, Tychy), które zostały zaproszone  na opolskie święto karpia.

      Receptura przygotowana przez nasz zespół - Julia Gilner (klasa 5żP) i Natalia Kostka (klasa 4tż) została doceniona i tym samym dziewczyny znalazły się w ścisłym gronie finalistów.

      Zadaniem uczestników było przygotowanie dania zasadniczego z karpia. Poza tym każda drużyna w konkurencji technicznej musiała wykazać się umiejętnością filetowania karpia, co nie jest proste z uwagi na dużą ilość ości.

      Nasze Dziewczyny przygotowały karpia smażonego z puree ziemniaczano-tymiankowym, buraczki glazurowane, sos porowy i piklowaną rzepę.

      Młodzi adepci oceniani byli przez wyśmienitych specjalistów z branży: Krzysztof Malinowski, Marcin Bielec, Patryk Buchta, Andrzej Jackowiak, Radek Kłapacz, Marek Namysłowski, Michał Wawro. Ostatecznie, po podliczeniu punktów ekipa z Tychów znalazła się tuż za podium. Warto podkreślić wielką walkę naszych uczestniczek, zapał i energię. Gratulujemy bardzo dobrego występu!!! Życzymy powodzenia w kolejnych kulinarnych zawodach!!!

     • Górska wyprawa klasy 2ż

     • 4 października klasa 2ż wybrała się na wycieczkę w Beskidy.
      Górską wędrówkę rozpoczynamy z  Wisły Głębce. Szlakiem niebieskim  i dalej czerwonym maszerujemy w stronę naszego punktu docelowego - Stożka.

      Po drodze nie brakuje dobrej rozmowy, śmiechu od ucha do ucha a nawet śpiewu. Młodzież wytrwale pokonuje  kolejne km trasy. Pogoda dopisuje, chmury mkną po niebie a  słońce ogrzewa wędrowców.  Na wysokości 990 m npm meldujemy się na szczycie o nazwie Kiczory.
      Do najstarszego polskiego schroniska w Beskidzie Śląskim docieramy w porze obiadowej. Grupa odpoczywa, posila się kanapkami i ciepłymi specjalnościami schroniska. Ze szczytu Stożka Wielkiego (978 m npm) roztacza się piękny widok na okoliczne szczyty i pasma górskie.

      Z góry schodzimy szlakiem żółtym do Wisły Dziechcinki. Dopiero w pociągu czujemy jak dopada nas zmęczenie.

      To był bardzo aktywnie spędzony dzień, dzień pełen wrażeń, który na pewno zapisze się w naszej historii klasowej:)

      Kilka faktów i danych:
      Czas przejścia: 4:35 h
      Przebyty dystans: 14,2 km
      GOT: 20
      Suma podejść: 591 m
      Suma zejść: 699 m

     • Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?

     • Jak rozróżnić prawdziwą informację od fałszywej wiadomości? 🤔
      Czym jest higiena cyfrowa i jak o nią dbać na co dzień?
      Jak rozsądnie korzystać z internetu?
      Czy TikTok to bezpieczne źródło informacji?
      Co zrobić, kiedy napotkamy fałszywą informację?

      To pytania, na które klasa 3ż znalazła odpowiedź podczas lekcji online „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?” w ramach projektu edukacyjnego BAKCYL.

     • Czytamy i dbamy o Nasze serca!

     • Kondycja naszego serca uzależniona jest w dużym stopniu od nas samych. 29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca oraz Dzień Głośnego Czytania.

      Aby uczcić te okazje przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem. Pomysłów na różne aktywności nie brakowało. Między innymi czytaliśmy fragmenty książek dotyczących serca, zarówno jako narządu w organizmie człowieka jak i symbolu miłości, odbyliśmy spacer dla serca, gotowaliśmy z sercem zdrowe potrawy oraz wzięliśmy udział w szkolnym konkursie jak dbać o zdrowe serce. Okazało się, że SERCE  to temat ważny dla wielu z nas.

      Czytajcie 📚i dbajcie o swoje serca ❤️❗️