• Ogólnopolska Olimpiada Zawodowa „Rok przed dyplomem”

     • 23 kwietnia 2024 r. w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej odbył się III etap Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”, w którym uczestniczyło 143 uczniów, reprezentujących 57 szkół technicznych z 10 województw.

      Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego sprawdzali swoją wiedzę z zakresu 20 kwalifikacji zawodowych. Naszą szkołę z ogromnym sukcesem reprezentowały uczennice klasy 4tż: Emilia Kobielska zajęła II miejsce w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, Inka Plewa i Kamila Trojaczek zajęły ex aequo II miejsce w zawodzie technik hotelarstwa!

      Gratulujemy uczennicom uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

      Olimpiadę honorowym patronatem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Lublin, Rektor Politechniki Lubelskiej, Polskie Towarzystwo Informatyczne, PKP Intercity, Fundacja VCC.

      Organizatorzy Olimpiady: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Politechnika Lubelska, Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie.

     • Konkurs Znawca Tychów

     • W szkolnym konkursie ZNAWCA TYCHÓW zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Tychy zwyciężyli uczniowie Inka Plewa, Julia Tomf i Alex Pichnar. Gratulujemy:)

      W etapie miejskim naszą szkołę reprezentować będzie Inka i Alex. Życzymy wielkiego sukcesu. Znacie Tychy niech Tychy poznają Was!!!

     • Młodzieżowy Budżet Obywatelski 2024

     • Trwa VII edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, podczas któej uczniowie publicznych szkół ponadpodstawowych zgłaszają swoje projekty. Każda placówka ma do wydania 10 tysięcy złotych. W tym roku szkolnym w naszej szkole zostały zgłoszone dwa projekty nr 1 PIĘKNO W SPORCIE  oraz nr 2 ZDROWA I WYGODNA SZKOŁA. Większość uczniów zagłosowała na  projekt nr 2 autorstwa Kamili Trojaczek stawiając na zdrowie i wygodę:)

      Samorząd uczniowski dziękuje wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tegoroczną edycję MBO. Udział w akcji organizowanej przez RAZEM TYCHY daje nam możliwość wprowadzania wielu zmian w naszej szkole, które służą naszemu rozwojowi intelektualnemu i fizycznemu oraz wygodzie:)

      Gratulujemy Kamili i czekamy na fontannę wody pitnej w budynku B oraz nowe siedziska na szkolnych korytarzach.

     • Maturzyści zakończyli rok szkolny

     • Każde zakończenie jest nowym początkiem!

      W piątek, 26 kwietnia absolwenci uroczyście podsumowali pięcioletni etap edukacji i odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Najlepsi odebrali także dypomy uznania za wyniki w nauce, sukcesy zawodowe oraz działania na rzecz promocji szkoły, działalność społeczną czy sportową.

      Po zakończonej uroczystości klasy posadziły przed wejściem do szkoły pamiątkowe drzewka.

     • Międzyszkolny Konkurs Turystyczno- Hotelarski - Rowerem w podróż marzeń

     • 23 kwietnia uczennice klasy 4tż, Amelia Bąk i Martyna Helon reprezentowały naszą szkołę podczas międzyszkolnego konkursu turystyczno-hotelarskego w Pszczynie.

      Podczas konkursu nasze reprezentantki oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznej z turystyki oraz hotelarstwa musiały wykazać się znajomością atrakcji turystycznych na świecie, rozpoznać utwory muzyczne czy pracować z mapą.

      Martyna i Amelia musiały również przygotować i zaprezentować w języku angielskim scenkę udawadniająca między innymi umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji

      Podczas konkursu oceniane były też kultura, estetyka, komunikatywność, profesjonalizm i zdolności językowe. Serdecznie gratulujemy naszym dziewczynom!!!

     • Wycieczka do Panteonu Górnośląskiego

     • 19 kwietnia 2024 roku grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach historyczno-teologicznych. Młodzież miała okazję poznać bohaterów Śląskiej Ziemi poprzez udział w zwiedzaniu wystawy i grze terenowej w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję podziwiać panoramę Katowic z tarasu widokowego na dachu katedry. 

     • 6 maja 2024 r. Akademia Śląska otwiera rekrutację!

     • Od tego dnia kandydaci mają możliwość rekrutacji na studia I i II stopnia, jednolite magisterskie oraz studia podyplomowe.Zapraszamy przyszłych studentów na nasze wydziały: 

      Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi 

      • Kierunek Lekarski
      • Pielęgniarstwo (Katowice, Zabrze, Jaworzno, Rybnik*)
      • Ratownictwo Medyczne

      Wydział Architektury Budownictwa i Sztuk Stosowanych

      • Architektura
      • Budownictwo
      • Mechatronika
      • Architektura Wnętrz
      • Informatyka
      • Wzornictwo
      • Grafika

      Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych

      • Zarządzanie – I i II stopień*

      Szczegóły znajdziesz na: www.akademiaslaska.pl

      *- nowa oferta studiów

     • Szkolny turniej siatkówki 2023/2024

     • SZKOLNY TURNIEJ SIATKÓWKI to już wieloletnia tradycja. W  tym roku szkolnym w tej sportowej imprezie wzięły udział reprezentacje 11 klas i to już jest sukces:)

      I miejsce zdobyła reprezentacja klasy 5T w składzie Kamila Kozok i Emilia Golda oraz Mateusz Długajczyk, Piotr Świergolik, Jakub Szachnitowski i Mateusz Śliwa.

      II miejsce zdobyła reprezentacja kasy 5Ż

      III miejsce zdobyła reprezentacja klasy 4TŻ

      Podczas całego turnieju było wiele sportowych emocji i pozytywnej energii. Drużyny wspierały się wzajemne, konkurencja była bardzo duża a mecze finałowe były na najwyższym poziomie.

      GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I WSZYSTKIM UCZESTNIKOM TURNIEJU

     • Bitwa na drobiowe smaki 3

     • W trzeciej edycji  ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Bitwa na drobiowe smaki" region Śląska reprezentowały uczennice naszej szkoły Julia Gilner i Natalia Kostka. Po wygranych eliminacjach regionalnych przyszedł czas (08-10.04.2024) na etap centralny, który odbył się w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Piasecznie.

      Pierwszego dnia zmagań uczestnicy zostali poddani testowi smaków a także wysłuchali wykładu pani dietetyk, która mówiła o pozytywnych  aspektach spożywania mięsa drobiowego. Drugi dzień  to już praca na profesjonalnej kuchni instytutu. Młodzi adepci kulinarni z 15 szkól gastronomicznych,  mieli do wykonania przystawkę, zupę i danie główne. Oczywiście  składnikiem  podstawowym potraw miało być  mięso  z kurczaka. Trzy godziny ciężkiej walki o  przepustkę do kolejnego dnia bitwy. Poczynania uczniów oceniało wybitne Jury: Łukasz Konik, Kurt Scheller, Jacek Soból, Bartosz Peter, Łukasz Wódz, Jacek Schliske, Piotr Chmielewski. To oni dopytywali o szczegóły powstawania dań, stawiali trudne, fachowe pytania, ale także pomagali w krytycznych momentach i zagrzewali do walki. Po wydaniu wszystkich konkursowych potraw, po naradzie bitewnej szefowie kuchni ogłosili, które to szkoły przejdą do finału finałów! Wśród ósemki szczęśliwców znalazła się nasza tyska kulinarna drużyna.

      W trzecim dniu konkursu ekipy uczestników stanęły przed kolejnym wyzwaniem - czarną skrzynką. W black boxie pokazała się kulinarna łamigłówka, którą należało rozwiązać przygotowując dania (przystawka, zupa, danie zasadnicze) z obowiązkowymi składnikami: tuszka drobiowa, brokuł, szparagi, imbir, kasza gryczana, sos hoisin. Krótka narada co powstanie na talerzach i już kolejne zadanie. Drużyny musiały wykazać się umiejętnościami zarządzania budżetem, robiąc zakupy, mając do dyspozycji 200zł. Gdy koszyki były już wyposażone w niezbędne produkty spożywcze, zespoły przystąpiły do kreatywnego  gotowania. Działo się dużo! Kolejne talerze zachwycały nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim nietuzinkowym smakiem. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. W końcu przyszedł czas na rozstrzygnięcie bitwy....  Julia Gilner i Natalia Kostka zajęły rewelacyjne III miejsce!!! Ponadto Dziewczyny zdobyły jeszcze jedną nagrodę - specjalne wyróżnienie za pracę duchu  Fair Play!! Gratulujemy serdecznie!! Zdobycie trzeciego miejsca w tak renomowanym konkursie to dla naszej Drużyny nie tylko zaszczyt, ale także potwierdzenie ich kulinarnych umiejętności oraz ciężkiej pracy. To dowód, że pasja, zaangażowanie i determinacja mogą przekuć się w sukces nawet w najbardziej wymagającej konkurencji!!! Gratulujemy!!

     • W królestwie hotelarskich doskonałości

     • W piątek 5 kwietnia 2024 uczennice klasy 4tż Inka Plewa i Martyna Helon wywalczyły 3 miejsce w XI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Hotelarskiej pt. "W królestwie hotelarskich doskonałości" w Bytomiu.

     • Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie sportu przyznane

     • 4 kwietnia odbyła się Tyska Gala Sportu. Ola Szojda w Plebiscycie na Najpopularniejszego Tyskiego Sportowca Roku 2023 zajęła 3 miejsce w kategorii MŁODZIEŻOWIEC.

       

      W imieniu Oli chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za wszystkie oddane na nią głosy

     • Nadmorska praktyka zawodowa lipiec/sierpień

     • Laguna Kompleks Wypoczynkowo Rekreacyjny Mrzeżyno

      LIPIEC

       

      BODNAR IGOR 2H
      KARABAK KRISTINA 2T
      KARAŚ URSZULA 3Ż
      KMIECIK NIKOLA 3Ż
      KONOPLIANKO DIANA 2T
      MIZERSKA KAROLINA 2H
      MOCZULSKI KRZYSZTOF 3Ż
      PISARZOWSKI ŁUKASZ 3Ż
      ROŚKOWICZ MILENA 2Ż
      WYSOCKA ANNA 2Ż
      ZAGDAŃSKA DOMINIKA 2Ż

       

      SIERPIEŃ

       

      HOFFMANN KINGA 2H
      KÓSKA MAJA 1Ż
      KRZYŻOWSKA KAJA 1Ż
      LATUSEK KLAUDIA 1Ż
      MIŚKIEWICZ WERONIKA
      MENTELSKA NIKOLA 1Ż
      OCHMANEK JUDYTA 2H
      PIASECKA NATALIA 2Ż
      RĘKAWEK JULIA 2H
      SŁANEK AMELIA 2Ż
      WAWRZYNIAK EMILIA 2H

       

      TERMIN ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA PRAKTYKI ZOSTANIE PODANY W MAJU

       

     • VIII Wojewódzki Konkurs Uczniowskie Inspiracje Kulinarne 2024

     • 21 marca 2024 r. w CKZiU w Sosnowcu odbył się VIII Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne 2024”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było „Jajo w roli głównej”. Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu 3 porcji dania zasadniczego oraz deseru. Do rywalizacji przystąpiło osiem dwuosobowych zespołów z różnych szkół gastronomicznych województwa śląskiego, a wśród nich uczennice naszej szkoły: Wiktoria Gilner (3ż) i Anna Wysocka (2ż). 

      Dziewczyny przygotowały danie zasadnicze raviolo con uovo z burratą i szpinakiem podane na sosie holenderskim” oraz deser tartaletka lemon curd z bezą włoską podana z lodami mango”. Po podliczeniu punktów okazało się, że reprezentacja naszej szkoły znalazła się tuż za podium. Uczennice pokazały nie tylko swoje zdolności kulinarne, ale również determinację i umiejętność radzenia sobie z trudnościami.

      Dziękujemy za podjęcie wyzwania i udział w konkursie. Życzmy powodzenia w kolejnych kulinarnych zmaganiach!