• Bitwa na drobiowe smaki 3 - wygrana

     • Śląski etap Bitwy na drobiowe smaki  3 odbył się  w dniach 13-14.02.2024 w centrum konferencyjno-eventowym Smak Kariery w Warszawie. Z naszej szkoły do konkursu zakwalifikowały się dwie drużyny:  Julia Gilner i Natalia Kostka oraz Amelia Słanek i Stanisław Zawada.

      Pierwszego dnia zmagań drużyny przygotowywały zupę i danie główne na bazie mięsa drobiowego (kurczak). Jury  w składzie Łukasz Konik (przewodniczący), Piotr Chmielewski, Paweł Maciantowicz, Jacek Schliske oceniało organizację pracy, wykorzystanie składników, higienę produkcji,  stopień trudności wykonania dań oraz oczywiście walory organoleptyczne ( smak, atrakcyjność wyglądu, dekoracje) potraw wykonanych przez młodych adeptów sztuki kulinarnej. Wiele się działo tego dnia na kuchni. Uczestnicy z zaangażowaniem pracowali nad swoimi daniami. Po ocenie wszystkich talerzy komisja konkursowa wybrała sześć ekip, które  kolejnego dnia miały stanąć do  walki w etapie black box. Nasze zespoły otrzymały zielone światło do kolejnego etapu zmagań:) Drugi dzień to nowe wyzwania – kreatywne gotowanie. Składniki obowiązkowe, które miały się pojawić w daniu zasadniczym to: skrzydełka, udka, kasza pęczak, ser wędzony, grzybki shimeji, orzechy włoskie. W trakcie komponowania konkursowych potraw Szef Konik dołożył młodzieży kolejny obowiązkowy produkt – cykorię. Powstałe dania, trafiły do jury i zostały ocenione. Ostatecznie ogłoszono, że I miejsce w regionalnej śląskiej bitwie zdobyły uczennice naszej szkoły: Julia Gilner i Natalia Kostka!!! Gratulujemy wielkiego sukcesu! Już teraz trzymamy kciuki za kolejny - ogólnopolski etap Bitwy na Drobiowe Smaki 3!! 

     • Edukacja żywieniowa

     • 20 lutego 2024 r. klasy: 1d, 3ż, 5żP i 5tP uczestniczyły w warsztatach z dietetyki „Jak wzmocnić odporność poprzez dietę?" oraz „Fakty i mity żywieniowe - jak odnaleźć się w dietetyce?".

      Spotkanie poprowadziła pani dietetyk Martina Grot ze Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Zajęcia miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększenie wśród młodzieży świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczniowie i uczennice poznali fakty i ciekawostki dotyczące zdrowego odżywiania oraz mity na temat żywności i żywienia.

     • Jak odróżnić fake od newsa?

     • 15 lutego klasa 1t  wzięła udział w lekcji Jak odróżnić fake od newsa?, której celem było zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie.

      Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.

      DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

      Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

     • Inka zwyciężczynią konkursu Hotelmania Story Challenge

     • Inka Plewa, uczennica klasy 4tż, zajęła pierwsze miejsce w konkursie Story Challenge organizowanym przez Stowarzyszenie Hotelmania. 

       

      Już niedługo wyruszy  na edukacyjny mikro-staż w PURO Kraków Kazimierz. Będzie to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nauki i rozwijania swojej pomysłowości.

      Ince, Asi Wołowskiej - naszej absolwentce, która również startowała w konkursie oraz pani Izabeli Kowalczyk serdecznie GRATULUJEMY!!!

     • Sztuka przyrządzania steków

     • 26 stycznia 2024 r. w szkolnej pracowni gastronomicznej odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane w ramach akcji charytatywnej dla Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Kulinarne spotkanie poprowadził chef Seweryn Słanek, który zabrał uczestników w świat szlachetnej wołowiny.

      Organizatorem warsztatów była tyska Restauracja Rock and Rondel.

     • Ogólnopolski projekt „Sztuka Mięsa”

     • 23 stycznia 2024 r. w szkolnej pracowni gastronomicznej odbyły się warsztaty promujące polską wieprzowinę w ramach programu „Sztuka Mięsa”. Chef Artur Wawer przybliżył naszym uczniom nowe trendy w gastronomii i zaprezentował swoje autorskie pomysły na dania z wieprzowiny.

      „Sztuka Mięsa” to projekt mający na celu podnoszenie kwalifikacji gastronomicznych oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat wartości polskiej wieprzowiny. Do projektu przystąpiło 16 szkół gastronomicznych z całej Polski – po jednej z każdego województwa. Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość reprezentowania województwa śląskiego w ogólnopolskim programie. Warsztaty zostały sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

      fot. materiały prasowe

     • Wykrywanie dodatków do żywności

     • 23 stycznia klasa 5żP uczestniczyła w warsztatach dotyczących wykrywania dodatków do żywności.

      Pani doktor Marta Rogalska ze Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach przybliżyła uczniom temat konserwantów dodawanych do żywności.

      Po części teoretycznej młodzież przystąpiła do działania. Przeprowadzono szereg reakcji chemicznych  dzięki którym wykryto substancje dodatkowe (barwniki, zagęstniki itp.). 

     • Zajęcia ze strzelectwa

     • ​​​16 stycznia w ramach programu upowszechniania strzelectwa odbyły się w naszej szkole zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora strzelectwa. Warsztaty odbyły się przy użyciu mobilnych strzelnic a broń laserowa używana podczas zajęć stanowiła repliki broni (zbliżona waga i wygląd).

      Podczas zajęć uczniowie klas piątych, czwartej i 2K dowiedzieli się, jakie są zasady posługiwania bronią oraz zasady bezpieczeństwa na strzelnicy. Omówiona została budowa i zasady działania broni palnej i amunicji. Podczas zajęć praktycznych z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej uczniowie ćwiczyli techniki strzeleckie - postawa, celowanie, strzelanie, wymiana magazynków w broni palnej.

     • Rozbiór ryby

     • „Rozbiór ryby” to temat kolejnego spotkania z serii Lekcja z Akademią Inspiracji MAKRO, które odbyło się 15 grudnia 2023 r.

      Chef Zbigniew Sonik zaprezentował techniki filetowania i porcjowania różnych gatunków ryb. W spotkaniu online uczestniczyła klasa 1d.

     • Reprezentacja koszykówki Zespołu Szkół nr 7

     • Reprezentanci naszej szkoły Aleksander Oleszkiewicz, Jakub Dyjas, Maksymilian Baryła, Jakub Szachnitowski, Dawid Biesiadecki, Samuel Colik, Maksym Morin i Franciszek Krupa rozegrali bardzo dobre mecze w Międzyszkolnej Licealiadzie. Było dużo pozytywnej energii i sportowych emocji. Możemy być z nich dumni:)

     • Zapraszamy rodziców i opiekunów na wywiadówki

     • 15 stycznia 2024 r. o godz. 17.00 - w sali gimnastycznej, następnie w klasach z wychowawcami - klasy: 2h, 2t, 2ż, 2g, 2k, 4tż, 5t, 5ż

      11 stycznia 2024 r. godz. 17.00 - w sali gimnastycznej, następnie w klasach z wychowawcami - klasy: 1d, 1ż, 1t, 1k, 1g, 3t, 3