• Tydzień Edukacji Globalnej

     • Tydzień Edukacji Globalnej (Global Education Week) to ogólnoświatowa inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz konsekwencji, które niesie ze sobą globalizacja. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Pokój dla planety. Planeta pokoju”.

       

      Nasza szkoła przyłączyła się do akcji przygotowanej przez PAH, w ramach której zorganizowano wystawę plakatową „Wojna i Pokój” poświęconą tematom związanym z konfliktami zbrojnymi, dążeniem do pokoju i doświadczeniom uchodźczym. TEG stworzył okazję do poruszenia gorącego tematu konfliktów zbrojnych, rozgrywających się na świecie, ich wpływu na nasze życie oraz działań możliwych do podjęcia na rzecz pokoju. Celem akcji było podniesienie świadomości nt. globalnych wyzwań, rozwijanie krytycznego myślenia oraz pobudzanie uczniów i uczennic do empatii.

     • Dzień Tolerancji

     • 16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. W ramach akcji pod tytułem „Kolorowy dzień” uczniowie mieli za zadanie ubrać się w różnokolorowe barwy.

      Ranking najbardziej kolorowych klas przedstawia się następująco:
      I miejsce: kl. 4tż

      II miejsce: kl. 3ż
      III miejsce: kl. 2ż

      Celem inicjatywy było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni. Bycie tolerancyjnym i odnoszenie się do drugiego człowieka z szacunkiem nic nas nie kosztuje.

     • Wycieczka integracyjna klasy 1d

     • 13 i 14 listopada klasa 1d  spędziła w ośrodku H2O w Kiczycach na zajęciach integracyjnych.

      Wycieczka miała na celu wykształcenie umiejętności współpracy, naukę tolerancji i akceptacji, rozwój umiejętności komunikacji a także wypracowanie wzajemnego zaufania i szacunku.

     • Szkoły Pełne Talentów

     • Serdecznie dziękujemy za uzbierane na rzecz szkoły TALENCIAKI w ramach akcji Lidl Szkoły Pełne Talentów 2. Dzięki Państwa zaangażowaniu, mieliśmy możliwość zamówić 12 gier intergacyjnych i fabularyzowanych. Są one dostępne w bibliotece i umilą uczniom czas spędzany w szkole.

      Jeszcze raz bardzo DZIĘKUJEMY!

     • Jubileusz SP 11

     • Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie Skłodowskiej W Tychach obchodziła 7 listopada swoje 65-lecie. Nasz fantastyczny zespół kelnerów z klasy 4tż (Emilia Kobielska Natalia Kostka, Wiktoria Stolarczyk, Wiktoria Szejnoga, Julia Zaręba, Kuba Dyjas, Franek Krupa, Olek Oleszkiewicz) przygotował salę obsługi konsumenckiej na przybycie gości oraz zadbał o profesjonalną obsługę kelnerską.

      Uczniowie - dziękujemy za wzorową pracę zespołową, wysoką kulturę osobistą i poczucie humoru!!

     • Konkurs „JESIENNE przeTWORY LITERACKIE” rozstrzygnięty!!!

     • 🍂🍁Książki: "Pan Tadeusz", "Stary człowiek i morze", "W pustyni i w puszczy" oraz "Dywizjon 303" były składnikami naszych tegorocznych jesiennych 🫙🫙🫙🫙 przeTWORÓW literackich.​​​​​​​​​​​​​​​​🍂🍁

      🍂🍁W czterech słoikach, w szkolnej bibliotece, zamknęłyśmy tytuły czterech różnych książek, a zadaniem czytelników  było ich odgadnięcie, kojarząc umieszczone w nich rekwizyty z treścią i tytułem książki.

      Sposród 18 osób, które udzieliły poprawych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycieżczynię - została nią Martyna Polis z kl. 3ż.

      Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za wspólną zabawę. 🍂🍁.

     • Szkoła pamięta

     • 31 października młodzież klasy 1d złożyła hołd pod tablicą poświęconą kapitanowi Janowi Rybaczyńskiemu, który jest symbolem obrońców śląska.

     • Tyskie miejsca pamięci

     • Stare Tychy to dziś dzielnica miasta Tychy, na terenie której znajdują się budynki z historią sięgającą głęboko w przeszłość. Jest to obszar kryjący wiele ciekawych opowieści, a spacer najstarszymi tyskimi uliczkami pozwala poznać przeszłość poszczególnych obiektów, zwrócić uwagę na ich architekturę, a także zapoznać się z postaciami, które odegrały ważną rolę w historii Tychów.

      24 października 2023 r. klasa 3ż odwiedziła miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, takie jak Powstania Śląskie i II wojnę światową. Uczniowie zapalili znicze pod pomnikiem Powstańca Śląskiego przy placu Wolności oraz na cmentarzu przy ulicy Nowokościelnej, gdzie spoczywają powstańcy śląscy i żołnierze Wojska Polskiego. W ten sposób oddali hołd poległym, dla których Ojczyzna i honor stanowiły wartość nadrzędną.

     • Bieg do pomnika

     • Klasa 2k w ramach akcji #SzkołaPamięta podczas zajęć z wychowania fizycznego odbyła Bieg do pomnika.

       

      Młodzież odwiedziła i zapaliła znicz pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Placu Wolności w Tychach. 

     • Poświęcenie nie zna granic

     •  

      27 października klasy 3t i 3ż uczestniczyły w wykładach dr Kamila Kartasińskiego dotyczących powstania styczniowego.

      Podczas wykładu poznaliśmy  przyczyny wybuchu zrywu, jego przebieg, bohaterów oraz jego konsekwencje dla polskiego społeczeństwa. Usłyszeliśmy też o tym, co w latach powstania styczniowego robili mieszkańcy Górnego Śląska, czy podejmowali walkę w oddziałach powstańczych oraz w jaki sposób kultywowano pamięć o tych wydarzeniach w przedwojennym województwie śląskim.

      Impreza zorganizowana została w Muzeum Śląskim w ramach obchodów w 160. rocznicy wybuchu powstania.

     • Jesteśmy najlepsze!

     • 25 października 2023 r. do Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi zjechali się finaliści III Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia roślinna”.

      Dwanaście drużyn z całej Polski – Częstochowa, Nowy Sącz, Ornontowice, Lublin, Pułtusk, Wrocław, Łódź, Żywiec, Kielce, Okszów, Martin (Słowacja) i Tychy stanęło w kulinarne szranki. Młodzież pracowała w czterech pracowniach gastronomicznych. Ich praca była oceniana przez profesjonalne grono Jury: Krzysztof Zamczyk (przewodniczący), Łukasz Wawrzyniak, Emil Witczak, Jakub Wolski, Monika Gwiazda, Maciej Musiał, Ireneusz Król, Andrzej Gołąbek, Robert Izdebski, Bartosz Goliński, Dariusz Jatczak, Sylwia Sztandera, Krzysztof Tęcza, Marcin Pawlikowski, Marek Skotnicki, Kamil Piotrowski, Norbert Szefer. Zadaniem uczestników było przygotowanie dania zasadniczego z wykorzystaniem produktów z gryki oraz deseru z uwzględnieniem miodu gryczanego. Talerze miały też uwzględniać wegetariański charakter tematyki konkursowej.

      Tychy reprezentowała drużyna w składzie Julia Gilner i Natalia Kostka. Dziewczęta przystąpiły do konkursu ze spokojem i koncentracją. Zadbały o właściwy mise en place. Pracowały zespołowo na każdym etapie zadania konkursowego. Nie dały się jurorom, którzy zadawali trudne pytania dotyczące przygotowania potraw. Po dwóch godzinach ciężkiej pracy spod noża naszych reprezentantek wyszło danie zasadnicze. Prezentacja przed jury degustacyjnym i dalej ostatnia prosta czyli dopracowanie deseru.

      Po wnikliwej ocenie wszystkich konkursowych potraw jury ustaliło werdykt. Na uroczystej gali ogłoszono wyniki zmagań kulinarnych oraz podsumowano konkurs. Z ogromną radością możemy ogłosić, że I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Kuchnia roślinna zajęły Julia Gilner i Natalia Kostka!! Dziewczyny są niesamowite!! Brawo za ich trud, nieustające zaangażowanie i radość z przygotowania potraw!!! Gratulujemy!!!

      Życzymy kolejnych osiągnięć w kulinarnej karierze!!!

     • Pomóż ptakom przetrwać zimę

     • Koło ekologów z klasy 2g zorganizowało, 25 października kiermasz słodkich wypieków. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup karmnika, słonecznika, ziaren oraz orzechów, które pomogą ptakom przetrwać zimę.

     • Olimpiada Umiejętności Hotelarskich

     • „Hotele są tak dobre jak ludzie, którzy w nich pracują”​ to motto Olimpiady Umiejętności Hotelarskich, której etap szkolny odbył się 25 października w naszej szkole.

     • Szkoła Pamięta!

     • W ramach akcji Szkoła pamięta - reprezentacja klasy 2g zapaliła znicz pod pomnikiem Powstańca Śląskiego przy Placu Wolności w Tychach.

     • Szkoła Pamięta!

     •  

      ​​​​​​​

      W ramach akcji #SzkołaPamięta! 1ż składa hołd pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Tychach.

     • 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

     • Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.  Autorem światowej kampanii jest Womens World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.