24 listopada uczniów klas maturalnych odwiedził przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach. Młodzież wysłuchała informacji o zasadach rekrutacji, przebiegu oraz korzyściach płynących ze służby wojskowej.
Spotkanie z przedstawicielem Wojska Polskiego
„Garden Gourmet Young Culinary Cup”
23 listopada 2023 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej odbył się półfinał konkursu „Garden Gourmet Young Culinary Cup” organizowany przez NESTLÉ Polska S.A. Młodzi adepci sztuki kulinarnej odkrywali tajemnice wegetariańskiej kuchni, przygotowując dania z roślinnymi zamiennikami mięsa z wykorzystaniem produktów marki Garden Gourmet.
Zwycięski zespół mógł być tylko jeden. A zostały nim uczennice naszej szkoły: Emilia Kobielska (4ż) i Oliwia Lenczewska (3ż). Dziewczyny wezmą udział w finałowej konkurencji w Łodzi.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
Wrocławska Akademia Prawa i Bezpieczeństwa dla Młodzieży
21 listopada 2023 r. uczniowie klasy 3ż i 4ż uczestniczyli w wykładzie dr Pawła Fiktusa pt.: „Prawo do wizerunku. Zdjęcie ląduje na facebooku, a Ty …w sądzie!” oraz w webinarium „Hejtujesz? Uważaj! Kary za cyberbullying” prowadzonym przez dr Barbarę Lorenc-Żelisko.
Wykłady zostały zorganizowane przez Wyższą Szkołę Prawa we Wrocławiu w ramach projektu Wrocławskiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa dla Młodzieży. Celem projektu jest propagowanie wiedzy o prawie i szeroko pojętym bezpieczeństwie wewnętrznym wśród młodzieży.
Liderzy Zawodu
Kolejne osiągniecia naszych uczniów. Podczas uroczystej gali w tyskiej Mediatece nagrodzono najzdolniejszych uczniów z Tychów. W czasie wydarzenia wręczono dyplomy, wyróżnienia i nagrody uczniom tyskich szkół, którzy mogą szczycić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi i sportowymi.
Podczas tegorocznej gali za sukcesy uzyskane w roku szkolnym 2022/2023 wręczono dyplomy 55 uczniom, którzy otrzymali stypendium Prezydenta Miasta Tychy "Tyskie Orły" i 10 stypendiów "Lider Zawodu" dla uczniów posiadających znaczące osiągnięcia w zakresie kształcenia w zawodzie. Wśród nagrodzonych znalazło się aż 7 uczniów naszej szkoły.
Jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych sukcesów:)
Kompetencje miękkie w gastronomii
20 listopada 2023 r. klasa 2k w ramach Lekcji z Akademią Inspiracji Makro uczestniczyła w webinarium „Kompetencje miękkie w gastronomii”. Lekcję poprowadził Executive Chef Akademii – Rafał Zaręba.
Kompetencje miękkie i twarde to obecnie fundament udanej kariery zawodowej. Umiejętności twarde są niezbędne, aby wykonywać dany zawód, jednak znacznie łatwiej je nabyć. Kompetencje miękkie jest trudniej wyćwiczyć, lecz są uniwersalne i przydają się niemal w każdym zawodzie, ponadto ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie. Równie ważne jak zawodowe są umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, podzielność uwagi, odpowiedzialność, dokładność, dobra pamięć, cierpliwość oraz samodzielność. Ważne są pomysłowość, znajomość światowych trendów czy zmysł estetyczny. W pracy kucharza liczą się również łatwość nawiązywania kontaktów, komunikatywność i umiejętność pracy w grupie, ponieważ cały zespół musi się wzajemnie uzupełniać. Kucharz powinien odznaczać się ponadto dobrą kondycją fizyczną i wytrzymałością, szczególnie jeśli musi przygotować posiłki dla dużej liczby gości.
Olimpiada Wiedzy o Prawach Ucznia
Uczennice naszej szkoły Inka Plewa i Kamila Trojaczek zakwalifikowały się do wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia.
Olimpiada jest trójetapowa. Etap szkolny to test wielokrotnego wyboru, wojewódzki polega na napisaniu krótkiej pracy pisemnej albo nagraniu filmu, a ogólnopolski jest egzaminem ustnym. W roku szkolnym 2023/2024 do etapu szkolnego 70 szkół zgłosiło 705 osób. Ostatecznie wzięło w nim udział 65 szkół i 591 osób uczących się w nich. Wszystkie te liczby są rekordowe i znacznie przebijają zeszłoroczne statystyki (515 zgłoszonych, 478 piszących). Pytania co roku przygotowuje Komitet Główny, w którym zasiadają przedstawiciele Fundacji oraz wyłącznie belwederscy profesorowie.
Inka i Kamila aktywnie pracują w samorządzie uczniowskim i Młodzieżowej Radzie Miasta Tychy. Wielokrotnie brały udział w warsztatach i szkoleniach dotyczących samorządności i praw człowieka.
Życzymy Wam powodzenia!!!
Tydzień Edukacji Globalnej
Tydzień Edukacji Globalnej (Global Education Week) to ogólnoświatowa inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz konsekwencji, które niesie ze sobą globalizacja. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Pokój dla planety. Planeta pokoju”.
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji przygotowanej przez PAH, w ramach której zorganizowano wystawę plakatową „Wojna i Pokój” poświęconą tematom związanym z konfliktami zbrojnymi, dążeniem do pokoju i doświadczeniom uchodźczym. TEG stworzył okazję do poruszenia gorącego tematu konfliktów zbrojnych, rozgrywających się na świecie, ich wpływu na nasze życie oraz działań możliwych do podjęcia na rzecz pokoju. Celem akcji było podniesienie świadomości nt. globalnych wyzwań, rozwijanie krytycznego myślenia oraz pobudzanie uczniów i uczennic do empatii.
Dzień Tolerancji
16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. W ramach akcji pod tytułem „Kolorowy dzień” uczniowie mieli za zadanie ubrać się w różnokolorowe barwy.
Ranking najbardziej kolorowych klas przedstawia się następująco:
I miejsce: kl. 4tż
II miejsce: kl. 3ż
III miejsce: kl. 2żCelem inicjatywy było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni. Bycie tolerancyjnym i odnoszenie się do drugiego człowieka z szacunkiem nic nas nie kosztuje.
Wycieczka integracyjna klasy 1d
13 i 14 listopada klasa 1d spędziła w ośrodku H2O w Kiczycach na zajęciach integracyjnych.
Wycieczka miała na celu wykształcenie umiejętności współpracy, naukę tolerancji i akceptacji, rozwój umiejętności komunikacji a także wypracowanie wzajemnego zaufania i szacunku.
105 rocznica odzyskania niepodległości
Szkoły Pełne Talentów
Serdecznie dziękujemy za uzbierane na rzecz szkoły TALENCIAKI w ramach akcji Lidl Szkoły Pełne Talentów 2. Dzięki Państwa zaangażowaniu, mieliśmy możliwość zamówić 12 gier intergacyjnych i fabularyzowanych. Są one dostępne w bibliotece i umilą uczniom czas spędzany w szkole.
Jeszcze raz bardzo DZIĘKUJEMY!
Jubileusz SP 11
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie Skłodowskiej W Tychach obchodziła 7 listopada swoje 65-lecie. Nasz fantastyczny zespół kelnerów z klasy 4tż (Emilia Kobielska Natalia Kostka, Wiktoria Stolarczyk, Wiktoria Szejnoga, Julia Zaręba, Kuba Dyjas, Franek Krupa, Olek Oleszkiewicz) przygotował salę obsługi konsumenckiej na przybycie gości oraz zadbał o profesjonalną obsługę kelnerską.
Uczniowie - dziękujemy za wzorową pracę zespołową, wysoką kulturę osobistą i poczucie humoru!!
Konkurs „JESIENNE przeTWORY LITERACKIE” rozstrzygnięty!!!
🍂🍁Książki: "Pan Tadeusz", "Stary człowiek i morze", "W pustyni i w puszczy" oraz "Dywizjon 303" były składnikami naszych tegorocznych jesiennych 🫙🫙🫙🫙 przeTWORÓW literackich.🍂🍁
🍂🍁W czterech słoikach, w szkolnej bibliotece, zamknęłyśmy tytuły czterech różnych książek, a zadaniem czytelników było ich odgadnięcie, kojarząc umieszczone w nich rekwizyty z treścią i tytułem książki.
Sposród 18 osób, które udzieliły poprawych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycieżczynię - została nią Martyna Polis z kl. 3ż.
Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za wspólną zabawę. 🍂🍁.
Szkoła pamięta
Szkoła pamięta
31 października młodzież klasy 1d złożyła hołd pod tablicą poświęconą kapitanowi Janowi Rybaczyńskiemu, który jest symbolem obrońców śląska.
Z tego jesteśmy dumni
W ramach akcji Szkoła pamięta klasy 2ż i 4tż przygotowały plakaty z tego jesteśmy dumni
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja
1. W ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie całego kraju funkcjonuje 305 miejsc świadczenia pomocy. Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź punkt znajdujący się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
2. Skorzystaj w Tychach z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji
Formy zapisów na porady:
- telefonicznie 32 776 30 31 w godzinach pracy urzędu
- email npp@umtychy.pl
- samodzielnie przez stronę np.ms.gov.pl
- osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy, al. Niepodległości 49
Tyskie miejsca pamięci
Stare Tychy to dziś dzielnica miasta Tychy, na terenie której znajdują się budynki z historią sięgającą głęboko w przeszłość. Jest to obszar kryjący wiele ciekawych opowieści, a spacer najstarszymi tyskimi uliczkami pozwala poznać przeszłość poszczególnych obiektów, zwrócić uwagę na ich architekturę, a także zapoznać się z postaciami, które odegrały ważną rolę w historii Tychów.
24 października 2023 r. klasa 3ż odwiedziła miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, takie jak Powstania Śląskie i II wojnę światową. Uczniowie zapalili znicze pod pomnikiem Powstańca Śląskiego przy placu Wolności oraz na cmentarzu przy ulicy Nowokościelnej, gdzie spoczywają powstańcy śląscy i żołnierze Wojska Polskiego. W ten sposób oddali hołd poległym, dla których Ojczyzna i honor stanowiły wartość nadrzędną.
Bieg do pomnika
Klasa 2k w ramach akcji #SzkołaPamięta podczas zajęć z wychowania fizycznego odbyła Bieg do pomnika.
Młodzież odwiedziła i zapaliła znicz pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Placu Wolności w Tychach.
Poświęcenie nie zna granic
27 października klasy 3t i 3ż uczestniczyły w wykładach dr Kamila Kartasińskiego dotyczących powstania styczniowego.
Podczas wykładu poznaliśmy przyczyny wybuchu zrywu, jego przebieg, bohaterów oraz jego konsekwencje dla polskiego społeczeństwa. Usłyszeliśmy też o tym, co w latach powstania styczniowego robili mieszkańcy Górnego Śląska, czy podejmowali walkę w oddziałach powstańczych oraz w jaki sposób kultywowano pamięć o tych wydarzeniach w przedwojennym województwie śląskim.
Impreza zorganizowana została w Muzeum Śląskim w ramach obchodów w 160. rocznicy wybuchu powstania.