• Międzyszkolny Konkurs Turystyczno- Hotelarski - Rowerem w podróż marzeń

     • 23 kwietnia uczennice klasy 4tż, Amelia Bąk i Martyna Helon reprezentowały naszą szkołę podczas międzyszkolnego konkursu turystyczno-hotelarskego w Pszczynie.

      Podczas konkursu nasze reprezentantki oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznej z turystyki oraz hotelarstwa musiały wykazać się znajomością atrakcji turystycznych na świecie, rozpoznać utwory muzyczne czy pracować z mapą.

      Martyna i Amelia musiały również przygotować i zaprezentować w języku angielskim scenkę udawadniająca między innymi umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji

      Podczas konkursu oceniane były też kultura, estetyka, komunikatywność, profesjonalizm i zdolności językowe. Serdecznie gratulujemy naszym dziewczynom!!!

     • II Mistrzostwa Polski Szkół Gastronomicznych

     • 17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach zmierzyli się najlepsi młodzi kucharze z całej Polski podczas II Mistrzostw Polski Szkół Gastronomicznych.

      W kulinarnych zmaganiach wzięły udział drużyny z Poznania, Krakowa, Warszawy, Jędrzejowa, Kielc i Tychów. Uczennice naszej szkoły: Emilia Kobielska i Oliwia Lenczewska znalazły się w gronie wyróżnionych uczestników finału.

      Jury degustacyjnemu przewodniczył znany kulinarny autorytet Karol Okrasa. Zadaniem uczestników było przygotowanie dziewięciu porcji dania konkursowego w czasie 150 minut. Głównym składnikiem potraw był schab wieprzowy bez kości. Uczniowie mieli również w kreatywny sposób wykorzystać śmietanę, serek do sushi oraz kmin rzymski. Emilia i Oliwia przygotowały faszerowany schab sous vide / kaszotto / gołąbek / demi glace jeżynowy.

      Serdecznie gratulujemy zaangażowania i kreatywności!

     • Wycieczka do Panteonu Górnośląskiego

     • 19 kwietnia 2024 roku grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach historyczno-teologicznych. Młodzież miała okazję poznać bohaterów Śląskiej Ziemi poprzez udział w zwiedzaniu wystawy i grze terenowej w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję podziwiać panoramę Katowic z tarasu widokowego na dachu katedry. 

     • 6 maja 2024 r. Akademia Śląska otwiera rekrutację!

     • Od tego dnia kandydaci mają możliwość rekrutacji na studia I i II stopnia, jednolite magisterskie oraz studia podyplomowe.Zapraszamy przyszłych studentów na nasze wydziały: 

      Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi 

      • Kierunek Lekarski
      • Pielęgniarstwo (Katowice, Zabrze, Jaworzno, Rybnik*)
      • Ratownictwo Medyczne

      Wydział Architektury Budownictwa i Sztuk Stosowanych

      • Architektura
      • Budownictwo
      • Mechatronika
      • Architektura Wnętrz
      • Informatyka
      • Wzornictwo
      • Grafika

      Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych

      • Zarządzanie – I i II stopień*

      Szczegóły znajdziesz na: www.akademiaslaska.pl

      *- nowa oferta studiów

     • Szkolny turniej siatkówki 2023/2024

     • SZKOLNY TURNIEJ SIATKÓWKI to już wieloletnia tradycja. W  tym roku szkolnym w tej sportowej imprezie wzięły udział reprezentacje 11 klas i to już jest sukces:)

      I miejsce zdobyła reprezentacja klasy 5T w składzie Kamila Kozok i Emilia Golda oraz Mateusz Długajczyk, Piotr Świergolik, Jakub Szachnitowski i Mateusz Śliwa.

      II miejsce zdobyła reprezentacja kasy 5Ż

      III miejsce zdobyła reprezentacja klasy 4TŻ

      Podczas całego turnieju było wiele sportowych emocji i pozytywnej energii. Drużyny wspierały się wzajemne, konkurencja była bardzo duża a mecze finałowe były na najwyższym poziomie.

      GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I WSZYSTKIM UCZESTNIKOM TURNIEJU

     • Bitwa na drobiowe smaki 3

     • W trzeciej edycji  ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Bitwa na drobiowe smaki" region Śląska reprezentowały uczennice naszej szkoły Julia Gilner i Natalia Kostka. Po wygranych eliminacjach regionalnych przyszedł czas (08-10.04.2024) na etap centralny, który odbył się w Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Piasecznie.

      Pierwszego dnia zmagań uczestnicy zostali poddani testowi smaków a także wysłuchali wykładu pani dietetyk, która mówiła o pozytywnych  aspektach spożywania mięsa drobiowego. Drugi dzień  to już praca na profesjonalnej kuchni instytutu. Młodzi adepci kulinarni z 15 szkól gastronomicznych,  mieli do wykonania przystawkę, zupę i danie główne. Oczywiście  składnikiem  podstawowym potraw miało być  mięso  z kurczaka. Trzy godziny ciężkiej walki o  przepustkę do kolejnego dnia bitwy. Poczynania uczniów oceniało wybitne Jury: Łukasz Konik, Kurt Scheller, Jacek Soból, Bartosz Peter, Łukasz Wódz, Jacek Schliske, Piotr Chmielewski. To oni dopytywali o szczegóły powstawania dań, stawiali trudne, fachowe pytania, ale także pomagali w krytycznych momentach i zagrzewali do walki. Po wydaniu wszystkich konkursowych potraw, po naradzie bitewnej szefowie kuchni ogłosili, które to szkoły przejdą do finału finałów! Wśród ósemki szczęśliwców znalazła się nasza tyska kulinarna drużyna.

      W trzecim dniu konkursu ekipy uczestników stanęły przed kolejnym wyzwaniem - czarną skrzynką. W black boxie pokazała się kulinarna łamigłówka, którą należało rozwiązać przygotowując dania (przystawka, zupa, danie zasadnicze) z obowiązkowymi składnikami: tuszka drobiowa, brokuł, szparagi, imbir, kasza gryczana, sos hoisin. Krótka narada co powstanie na talerzach i już kolejne zadanie. Drużyny musiały wykazać się umiejętnościami zarządzania budżetem, robiąc zakupy, mając do dyspozycji 200zł. Gdy koszyki były już wyposażone w niezbędne produkty spożywcze, zespoły przystąpiły do kreatywnego  gotowania. Działo się dużo! Kolejne talerze zachwycały nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim nietuzinkowym smakiem. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. W końcu przyszedł czas na rozstrzygnięcie bitwy....  Julia Gilner i Natalia Kostka zajęły rewelacyjne III miejsce!!! Ponadto Dziewczyny zdobyły jeszcze jedną nagrodę - specjalne wyróżnienie za pracę duchu  Fair Play!! Gratulujemy serdecznie!! Zdobycie trzeciego miejsca w tak renomowanym konkursie to dla naszej Drużyny nie tylko zaszczyt, ale także potwierdzenie ich kulinarnych umiejętności oraz ciężkiej pracy. To dowód, że pasja, zaangażowanie i determinacja mogą przekuć się w sukces nawet w najbardziej wymagającej konkurencji!!! Gratulujemy!!

     • Emocje jako determinanty zachowań żywieniowych

     • 9 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 5ż uczestniczyli w webinarium „Emocje jako determinanty zachowań żywieniowych", które poprowadził dr inż. Witold Kozirok.

      Młodzież wzbogaciła swoją wiedzę na temat emocjonalnych aspektów zachowań żywieniowych. Podczas wykładu zostały omówione zasady zdrowego odżywiania się oraz modele wyborów żywieniowych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zależności zachodzą pomiędzy emocjami i jedzeniem.Webinarium odbyło się w ramach projektu pt. „Rejs do Wiedzy", który jest realizowany na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

     • W królestwie hotelarskich doskonałości

     • W piątek 5 kwietnia 2024 uczennice klasy 4tż Inka Plewa i Martyna Helon wywalczyły 3 miejsce w XI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Hotelarskiej pt. "W królestwie hotelarskich doskonałości" w Bytomiu.

     • Warsztaty dietetyczne

     • 4 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 3ż uczestniczyli w warsztatach z dietetyki, które odbyły się w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach.  

      Młodzież w zespołach 5-osobowych rywalizowała w konkursie smaków, polegającym na rozpoznawaniu produktów żywnościowych za pomocą zmysłów smaku i zapachu. Uczniowie przystąpili również do testu z wiedzy dietetycznej.

      Drużyna w składzie: Amelia Korczyk, Rafał Nosal, Krzysztof Moczulski, Karolina Szymura, Wanesa Wierzycka wykazała się zarówno umiejętnością różnicowania i rozpoznawania smaków, jak i wiedzą z zakresu żywienia i dietetyki.

     • Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie sportu przyznane

     • 4 kwietnia odbyła się Tyska Gala Sportu. Ola Szojda w Plebiscycie na Najpopularniejszego Tyskiego Sportowca Roku 2023 zajęła 3 miejsce w kategorii MŁODZIEŻOWIEC.

       

      W imieniu Oli chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za wszystkie oddane na nią głosy

     • Nadmorska praktyka zawodowa lipiec/sierpień

     • Laguna Kompleks Wypoczynkowo Rekreacyjny Mrzeżyno

      LIPIEC

       

      BODNAR IGOR 2H
      KARABAK KRISTINA 2T
      KARAŚ URSZULA 3Ż
      KMIECIK NIKOLA 3Ż
      KONOPLIANKO DIANA 2T
      MIZERSKA KAROLINA 2H
      MOCZULSKI KRZYSZTOF 3Ż
      PISARZOWSKI ŁUKASZ 3Ż
      ROŚKOWICZ MILENA 2Ż
      WYSOCKA ANNA 2Ż
      ZAGDAŃSKA DOMINIKA 2Ż

       

      SIERPIEŃ

       

      HOFFMANN KINGA 2H
      KÓSKA MAJA 1Ż
      KRZYŻOWSKA KAJA 1Ż
      LATUSEK KLAUDIA 1Ż
      MIŚKIEWICZ WERONIKA
      MENTELSKA NIKOLA 1Ż
      OCHMANEK JUDYTA 2H
      PIASECKA NATALIA 2Ż
      RĘKAWEK JULIA 2H
      SŁANEK AMELIA 2Ż
      WAWRZYNIAK EMILIA 2H

       

      TERMIN ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA PRAKTYKI ZOSTANIE PODANY W MAJU

       

     • Konkurs wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz zagadnieniach dotyczących historii udziału Polskich Sił Zbrojnych w walce z Niemcami hitlerowskimi w latach 1940-1945

     • 26.03.2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się „Konkurs wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz zagadnieniach dotyczących historii udziału Polskich Sił Zbrojnych w walce z Niemcami hitlerowskimi w latach 1940-1945”.

      Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego. Coroczne wydarzenie ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy przydatnej przy rozpoczynaniu aktywności zawodowej i wchodzeniu na rynek pracy w połączeniu z upamiętnianiem najważniejszych wydarzeń z historii Polski.

      Naszą szkołę reprezentowała Urszula Karaś, której gratulujemy udziału w finale i życzymy sukcesów w kolejnym roku szkolnym.