• Jak bezpiecznie korzystać z Social Mediów?

     • W ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa uczestniczyliśmy w lekcji zorganizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości.

      Podczas wykładu omówione zostały takie zagadnienia jak: 

      • podszywanie się pod znane osoby/celebrytów w Social Mediach 
      • dezinformacja przy użyciu  influencerów 
      • metody zabezpieczania kont w Social Mediach 
      • oszustwa za pomocą Blika i smsów 
     • Bezpieczni od startu

     • 18 października br. w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Katowicach odbył się etap regionalny XXI edycji konkursu BHP ”Bezpiecznie od startu

      Po 4 godzinach zmagań części pisemnej oraz ustnej wyłoniono 2 zwycięzców z największą ilością punktów, którzy wezmą udział w ogólnopolskim etapie konkursu w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Wójcik z klasy 2g. Gratulujemy Magdzie dobrego dobrego wyniku na poziomie regionalnym i życzymy sukcesu na miarę krajową w kolejnej edycji konkursu.

     • Lekcja z Akademią Inspiracji MAKRO

     • 17 października 2023 r. klasa 3ż uczestniczyła w lekcji online pt. „Jesień w kuchni: pikle - zasady zero waste", którą poprowadził chef Jakub Kowalczyk.„Lekcja z Akademią Inspiracji" to cykl comiesięcznych 45-minutowych spotkań, podczas których szefowie kuchni i trenerzy Akademii Inspiracji dzielą się swoją wiedzą z uczniami szkół gastronomicznych.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W piątek 13 października nasza szkoła uroczyście obchodziła Święto Edukacji Narodowej.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego, pani dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom, uczniom i rodzicom za współpracę. Wręczyła także dyplomy osobom nagrodzonym nagrodą dyrektora. Przewodnicząca samorządu szkolnego złożyła życzenia dla całego grona pedagogicznego. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Technikum i Branżowej Szkoły.

      Wszystkiego najlepszego dla wszystkich!

     • Stypendystka Prezesa Rady Ministrów

     • 11 października uczennica klasy 4tż, Emilia Kobielska, odebrała z rąk Śląskiej Kurator Oświaty pani Urszuli Bauer, dyplom stypendystki Prezesa Rady Ministrów.

      Uroczystość odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach. Naszą szkołę reprezentowała wzraz z Emilią wicedyrektor pani Elżbieta Jabłońska-Skurzok. 

      Emilii gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów.

     • Karpiowe święto

     •  

      "Czas na rybę! JUNIOR" to konkurs dla uczniów szkół gastronomicznych, który odbywa się cyklicznie na zamku w Niemodlinie. W tym roku finał zmagań kulinarnych odbył się w piątek 6 października 2023 r.

      Spośród kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń, organizatorzy wybrali 6 szkół (Wrocław, Żywiec, Lublin, Opole, Brzeg, Tychy), które zostały zaproszone  na opolskie święto karpia.

      Receptura przygotowana przez nasz zespół - Julia Gilner (klasa 5żP) i Natalia Kostka (klasa 4tż) została doceniona i tym samym dziewczyny znalazły się w ścisłym gronie finalistów.

      Zadaniem uczestników było przygotowanie dania zasadniczego z karpia. Poza tym każda drużyna w konkurencji technicznej musiała wykazać się umiejętnością filetowania karpia, co nie jest proste z uwagi na dużą ilość ości.

      Nasze Dziewczyny przygotowały karpia smażonego z puree ziemniaczano-tymiankowym, buraczki glazurowane, sos porowy i piklowaną rzepę.

      Młodzi adepci oceniani byli przez wyśmienitych specjalistów z branży: Krzysztof Malinowski, Marcin Bielec, Patryk Buchta, Andrzej Jackowiak, Radek Kłapacz, Marek Namysłowski, Michał Wawro. Ostatecznie, po podliczeniu punktów ekipa z Tychów znalazła się tuż za podium. Warto podkreślić wielką walkę naszych uczestniczek, zapał i energię. Gratulujemy bardzo dobrego występu!!! Życzymy powodzenia w kolejnych kulinarnych zawodach!!!

     • Górska wyprawa klasy 2ż

     • 4 października klasa 2ż wybrała się na wycieczkę w Beskidy.
      Górską wędrówkę rozpoczynamy z  Wisły Głębce. Szlakiem niebieskim  i dalej czerwonym maszerujemy w stronę naszego punktu docelowego - Stożka.

      Po drodze nie brakuje dobrej rozmowy, śmiechu od ucha do ucha a nawet śpiewu. Młodzież wytrwale pokonuje  kolejne km trasy. Pogoda dopisuje, chmury mkną po niebie a  słońce ogrzewa wędrowców.  Na wysokości 990 m npm meldujemy się na szczycie o nazwie Kiczory.
      Do najstarszego polskiego schroniska w Beskidzie Śląskim docieramy w porze obiadowej. Grupa odpoczywa, posila się kanapkami i ciepłymi specjalnościami schroniska. Ze szczytu Stożka Wielkiego (978 m npm) roztacza się piękny widok na okoliczne szczyty i pasma górskie.

      Z góry schodzimy szlakiem żółtym do Wisły Dziechcinki. Dopiero w pociągu czujemy jak dopada nas zmęczenie.

      To był bardzo aktywnie spędzony dzień, dzień pełen wrażeń, który na pewno zapisze się w naszej historii klasowej:)

      Kilka faktów i danych:
      Czas przejścia: 4:35 h
      Przebyty dystans: 14,2 km
      GOT: 20
      Suma podejść: 591 m
      Suma zejść: 699 m

     • Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?

     • Jak rozróżnić prawdziwą informację od fałszywej wiadomości? 🤔
      Czym jest higiena cyfrowa i jak o nią dbać na co dzień?
      Jak rozsądnie korzystać z internetu?
      Czy TikTok to bezpieczne źródło informacji?
      Co zrobić, kiedy napotkamy fałszywą informację?

      To pytania, na które klasa 3ż znalazła odpowiedź podczas lekcji online „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?” w ramach projektu edukacyjnego BAKCYL.

     • Czytamy i dbamy o Nasze serca!

     • Kondycja naszego serca uzależniona jest w dużym stopniu od nas samych. 29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca oraz Dzień Głośnego Czytania.

      Aby uczcić te okazje przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem. Pomysłów na różne aktywności nie brakowało. Między innymi czytaliśmy fragmenty książek dotyczących serca, zarówno jako narządu w organizmie człowieka jak i symbolu miłości, odbyliśmy spacer dla serca, gotowaliśmy z sercem zdrowe potrawy oraz wzięliśmy udział w szkolnym konkursie jak dbać o zdrowe serce. Okazało się, że SERCE  to temat ważny dla wielu z nas.

      Czytajcie 📚i dbajcie o swoje serca ❤️❗️

     • Pozdrowienia z Wrocławia - 4tż i przyjaciele

     • W dniach 28 i 29 września 2023 r. uczniowie klasy 4tż wraz z kilkoma koleżankami z klas 5T(P) i 5Ż(P) pod opieką wychowawcy P. Anny Wróbel oraz P. Marioli Rakowskiej udali się na wycieczkę do Wrocławia w ramach rządowego przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”.

      Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie w celu poznania zespołu historycznego centrum miasta uczestnicy udali się na spacer z przewodnikiem po Ostrowie Tumskim i Starym Mieście, gdzie zobaczyli okazały Ratusz, charakterystyczne kamieniczki zwane Jasiem i Małgosią połączone barokową bramą prowadzącą do monumentalnego Kościoła św. Elżbiety, Plac Solny oraz Kamienicę Pod Złotym Słońcem. Po zakończonym zwiedzaniu grupa udała się na zasłużoną obiadokolację, a po niej na nocleg do hostelu. W drugim dniu wycieczki uczniowie odwiedzili Wrocławskie Zoo, a następnie udali się na teren znajdującej się po drugiej stronie ulicy Hali Stulecia, gdzie po obejrzeniu i wysłuchaniu pokazu fontanny multimedialnej przeszli na wystawę multimedialną ukazującą historię i teraźniejszość tego obiektu. Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” będącym nowoczesnym centrum wiedzy o wodzie zlokalizowanym w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4600 m².

     • Nowoczesna Kuchnia Polska

     • 25 września 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Jaworznie odbył się konkurs kulinarny Nowoczesna Kuchnia Polska 2023Spośród licznych zgłoszeń szkół gastronomicznych z naszego regionu jury z Akademii Inspiracji Makro wyłoniło 10 uczestników. Wśród nich znalazły się uczennice naszej szkoły: Julia Gilner (5żP), Oliwia Lenczewska (3ż) oraz Amelia Słanek (2ż). Zadaniem uczestników było przygotowanie 3 porcji dania głównego z wykorzystaniem steka cielęcego z polędwicy lub suma afrykańskiego oraz produktów z regulaminowej listy organizatora. Na wykonanie konkursowych potraw uczniowie mieli jedynie 60 minut. Jury oprócz walorów degustacyjnych oceniało sposób wykorzystania produktów, pracę na stanowisku, technikę wykonania potrawy oraz prezentację dania.

      Oliwia przygotowała stek cielęcy sous vide/ karmelizowaną śliwkę/ purée z białych warzyw z nutą czekolady, Julia wykonała potrawę filet z suma afrykańskiego/ purée ziemniaczano-tymiankowe/ sos z kopru włoskiego i cukinii/ sałatka z kaszy gryczanej i świeżych ziół/ piklowane warzywa.

      Uczennice Julia Gilner i Oliwia Lenczewska otrzymały nagrodę I stopnia, czyli udział w programie edukacyjnym „Szef dla Młodych Talentów edycja 2023/2024”.

      Amelia Słanek za przygotowanie pieczonego suma w maślanej emulsji/ gryczanych arancini/ sosu z wędzonego sera Janosika i pomidorów cherry/ pudru z kiełbasy jałowcowej i pestek dyni została wyróżniona nagrodą II stopnia.

      Konkurs został zorganizowany przez Makro Cash and Carry Polska S.A.

      Serdecznie gratulujemy i życzmy powodzenia w kolejnych konkursach!

     • Choroba otyłościowa a body positive

     • 14 września 2023 r. uczniowie i uczennice klasy 3ż uczestniczyli w webinarium „Choroba otyłościowa a body positive - jak rozmawiać, żeby się dobrze zrozumieć?" prowadzonym przez panią Paulinę Poznańską, psycholożkę z Fundacji Studio Figura.

      Osoby z otyłością na co dzień doświadczają negatywnych emocji, stygmatyzacji oraz alienacji związanej z nadmierną masą ciała. Jest to zjawisko tak powszechne, że wokół dyskryminacji ze względu na otyłość, ukształtowały się pojęcia, które nazywają i kategoryzują różne rodzaje społecznych uprzedzeń: fatfobia, fatshaming, weightism, negging. Stygmatyzacja otyłości wcale nie wspiera procesu redukcji masy ciała i zdrowienia u osób dotkniętych tą chorobą. Dlatego chorzy na otyłość potrzebują przede wszystkim zrozumienia i wsparcia. Mądre wspieranie osób z otyłością wymaga również właściwej interpretacji założeń ruchu body positive. Body positive to ruch, którego ideą jest pozytywny stosunek do własnego ciała i akceptowanie go w całości poprzez świadomość własnych zalet, wad, możliwości i ograniczeń. Poparcie dla naturalności i różnorodności ciał - które jest słuszne - nie powinno jednak prowadzić do akceptacji choroby, jaką jest otyłość i do bierności wobec niej. Właściwie rozumiane body positive to szacunek do własnego ciała, troska o nie, a więc i leczenie wtedy, kiedy dotyka je choroba otyłościowa.